افزایش عواید در صنعت پیله وری در هرات


 افزایش عواید در صنعت پیله وری در هرات مسوولان صنعت پیله وری هرات از افزایش علاقمندی مردم و عواید این صنعت خبر داده، می گویند سالانه در عواید این صنعت افزایش دیده می شود.
غلام صدیق طبیب زاده، مدیر پیله وری هرات اظهار داشت: در سال گذشته از نتیجه ی کار پیله وران هرات بین 28 الی 30 ملیارد افغانی به دست آمد که این دستاورد بزرگی در عرصه این صنعت به شمار می رود.
آقای طیب زاده در شرح بیشتر این صنعت، گفت: در سال جاری 5070 جعبه پیله وری برای متقاضیان  در 4 ولسوالی از جمله؛ گذره، زندجان، انجیل و ولسوالی پشت زرغون هرات توضیح گردیده است.
وی ادامه داد: این جعبه های پیله وری از کشور های همسایه به خصوص کشور چین وارد می شود که از هر جعبه 40 الی 45 کیلو محصول به دست می اید.
مدیر پیله وری هرات با اشاره به تلاش پیله وران برای افزایش تولید، تاکید نمود: هم اکنون حدود 40 فیصد از حاصلات صنعت پیله وری هرات به خارج از کشور صادر می گردد.
آقای طیب زاده افزود: جعبه ها و برخی امکانات مورد نیاز برای پیله وران به صورت رایگان و با کمک موسسات مختلف در دسترس آنان قرار می گیرد.
وی پیشرفته شدن مراکز پروسس ابریشم را یکی از دستاوردهای مهم دیگر در سال های اخیر عنوان کرد.
در عین حال یک تن از پیله وران در هرات می گوید: با این که صنعت پیله وری یا پرورش کرم ابریشم یکی از صنایع قدیمی مردم این ولایت به شمار می آید، ولی عدم حمایت دولت و نبود بازار مناسب برای پیله وران در این ولایت از چالش های مهم فرا راه ما محسوب می شود.
وی دولت را به بی توجهی در عرصه حمایت از پیله وران و عدم کمک به آنان متهم کرده، هشدار داد: اگر در این عرصه اقدامی صورت نگیرد، این صنعت به رکود مواجه خواهد شد.
از سویی هم یک تن از ابریشم بافان در ولایت هرات می گوید: در حال حاضر وضعیت فروشات اجناس ابریشمی در این ولایت خوب نیست.
به گفته وی، به دلیل عدم حمایت دولت از صنعت گران در هرات، شمار ماشین های ابریشم بافی در این ولایت از 450 ماشین به 10 ماشین کاهش یافته است.
در حالی از افزایش عواید صنعت پیله وری در هرات خبر داده می شود که هنوز هم عدم حمایت دولت و نبود بازار مناسب از مشکلات عمده صنعت گران در این ولایت به شمار می رود.


June 22, 2014

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 8 =