افغانستان عضویت سازمان جهانی استاندارد را به دست آورد


اداره ملی نورم و استندرد افغانستان توانست عضویت سازمان جهانی استندرد را کسب کند. این اداره در حال حاضر روی اوراق و نشانه های تصدیق کیفیت کار می کند. این علامت های کیفیت تا آخر سال جاری برای کالاها به کار گرفته خواهد شد.

سال هاست که کالاهای بی کیفیت وارد افغانستان می شوند و در دسترس مشتریان قرار می گیرند. در داخل کشور نیز کنترول دقیقی بر تولیدات و مواد مصرفی وجود ندارد. روز سه شنبه (22 جولای/ 31 سرطان) اداره ملی نورم و استندرد افغانستان کنفرانسی را برای حل این مشکل در کابل برگزار کرد و به مواردی اشاره کرد که برای رفع این مشکل برجسته شده اند.

مجیب الرحمن خطیر، معاون اداره ملی نورم و استندرد افغانستان گفت که این اداره پس از سپری کردن دوره کاری آزمایشی توانست عضویت رسمی سازمان جهانی استندرد «آیسو» را به دست آورد. به گفته وی افغانستان از این به بعد می تواند کالاهای وارداتی و صادراتی را مطابق به مقررات «آیسو» مورد بررسی قرار دهد: «در مجموع کارهای اداره ملی نورم و استندرد در حال گسترش است و به دست آوردن عضویت رسمی سازمان جهانی استندرد یکی از بزرگترین دست آوردهای مان است که می تواند به فعالیت های ما اعتبار بیشتر بدهد».

به گفته آقای خطیر این اداره در 13 سکتور مختلف 413 استندرد را ایجاد کرده که این استندردها از سوی شورای جهانی استندرد فعالیتی خوب برای افغانستان محسوب شده است. شورای جهانی استندرد در سال 1947 میلادی تاسیس شده است و در حال حاضر 162 کشور عضو آن می باشند. 118 عضو اصلی همیشه دارای حق رای هستند، 40 عضو نیمه رسمی در برخی موارد حق رای دارند و 4 عضو تنها حق اشتراک در جلسات مشورتی را دارند.

به باور کارشناسان، افغانستان به مرکز واردات کالاهای بی کیفیت و غیراستندرد کشورهای منطقه و جهان تبدیل شده است، اما اداره نورم و استندرد افغانستان می گوید که در سال گذشته به میزان قابل ملاحظه ای اجناس غیراستندرد را از بازارهای این کشور جمع آوری کرده، در بنادر تجارتی واردات و صادرات کنترول می شوند و حتی برای مواد نفتی وارداتی لابراتوارهای سنجش کیفیت ایجاد شده اند.

آقای خطیر گفت در سال گذشته در بندر حیرتان در شمال افغانستان دست کم 10 میلیون لیتر مواد نفتی بی کیفیت توقیف شده است. وی افزود که تلاش برای تکمیل اوراق تصدیق و نشانه های مخصوص کیفیت تا آخر سال روان، جریان دارد.

وی اضافه کرد: «یک دلیل اصلی سهم نگرفتن در استندرد و نبودن اوراق تصدیق کیفیت بود که خوشبختانه ما در این بخش هم گام های عملی برداشته ایم. امیدواریم که تا اخیر سال روان اوراق تصدیق کیفیت و نشانه های مخصوص تکمیل شوند».

برای کنترول کالاهای بی کیفیت، غیراستندرد و تاریخ گذشته کمیته مشترکی هم از سوی چند وزارت خانه افغانستان ایجاد شده است که هر شش ماه در بازارهای این کشور تحقیق کرده و ده ها تن مواد و ادویه بی کیفیت را جمع آوری و نابود می کند.

این کمیته بارها ادعا کرده است که در بندرهای افغانستان تحقیقات لازم برای کنترول کیفیت کالاهای وارداتی صورت نمی گیرد و به همین دلیل مواد و ادویه غیراستندرد وارد شده به کشور، سالانه باعث بروز بیماری ها و گرفتن جان برخی می شود.

اداره ملی نورم و استندرد افغانستان می گوید که کار روی ایجاد لابراتوارهای کنترول کیفیت در بندرهای تجارتی این کشور و ایجاد مدیریت های بررسی و تیم های کاری شان جریان دارد.

تاکنون در بندرهای تجارتی ولایت های هرات، بلخ و ننگرهار ساختمان هایی برای اداره کنترول کیفیت ساخته شده و لابراتوارهایی ایجاد شده اند که تا اخیر سال روان هجری آغاز به کار می کنند. البته کنترول تمامی اقلام وارداتی به افغانستان کار ساده ای نیست و سال ها وقت نیاز دارد تا به گونه معیاری صورت گیرد.


July 23, 2014

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 0 =